Brzopotezni turnir Končar 2015


Godina se polako bliži kraju, dojmovi se slažu, a aktivnosti u ŠK Končar ne jenjavaju. Tako je u prostorijama kluba 3.12. odigran pozivni turnir u brzopoteznom šahu, prijateljsko-natjecateljskog karaktera. Na poziv vodećih ljudi ŠK Končar, kao poseban gost stigao je aktualni državni seniorski prvak i tajnik Zagrebačkog Šahovskog saveza Alojzije Janković. Dolazak tako uglednog gosta svakako je veliko priznanje i lijepa promocija za klub. Alojzije Janković je dugogodišnji kolega i prijatelj s mnogim članovima našeg kluba, a plod te suradnje je i nedavno održana simultanka u klubu. Osim Jankovića, u prostorije kluba su ovog četvrtka navratili i još neki uvaženi gosti, također dugogodišnji poznanici i prijatelji s aktualnim igračima iz ŠK Končar. Među okupljenima su se tako našli tajnik kluba Vladimir Šerbec, Uroš Krstić, Ozren Biti, Vedran Jerbić, Boris Dugandžić i drugi. Cjelokupnom su događaju nazočili i vrijedni članovi ŠK Končar Mladen Strineka i Mario Perić.

Na turniru je nastupilo 18 natjecatelja, među kojima i međunarodni majstori Uroš Krstić i Ozren Biti. Osim spomenutih, turniru su se odazvali otac i sin Livaić, mladi Luka Matanović, zatim gospodin Boris Hržina (umirovljeni inženjer iz “Dalekovod”-a) te Krešimir Podravec, Antun Pfeifer, Jan Bjeličić (također svi bivši suigrači iz ŠD “Dalekovod”). Od “Končarevaca” su nastupili Leo Pećnik, Danko Brajdić, Krešimir Starčević, Bruno Pavčević, Filip Cvitković, Zvonko Takač i Marko Sučec, dok se Domagoj Augusta ovog puta našao u ulozi suca i zapisničara turnira. Treba odati posebno priznanje Krešimiru Starčeviću i Leu Pećniku za ideju jednog takvog turnira i organizaciju cjelokupnog događaja, a veliki broj okupljenih uzvanika dokaz je kako se među šahistima lako stvaraju prijateljstva i uvažavaju međusobno dobri odnosi.

Turnir se igrao tempom od 3 minute po igraču uz dodatak od 2 sekunde koje svaki igrač dobiva po odigranom potezu (tzv. “Fischer”-ov tempo). Odigrano je ukupno 17 kola po “Berger”-ovom sustavu (svatko sa svakim, jednokružno).

Pobijedio je domaćin Leo Pećnik s čak 15 osvojenih bodova, jednako koliko je imao i drugoplasirani Leon Livaić. Izlučni kriterij za određivanje plasmana u slučaju istog broja bodova ovog je puta bio međusobni rezultat. Ključnim se pokazala pobjeda Pećnika nad mladim Livaićem u 13.kolu. Treba spomenuti i to da je natjecanje bilo do samog kraja iznimno uzbudljivo i neizvjesno, a do pobjede na turniru Pećnik je došao u zadnjem kolu, spasivši pola boda (i to pat motivom „ludog topa“) protiv Bruna Pavčevića. Kakvog li samo završetka turnira! I borba za treće mjesto, vođena između Ozrena Bitija i Uroša Krstića izgledala je jako uzbudljivo. Međutim Krstić neočekivano gubi u zadnjem kolu od Sučeca te na taj način ostaje četvrti, iza Ozrena Bitija koji u posljednjem kolu pobjeđuje Danka Brajdića. Pećnik je cijeli turnir djelovao samouvjereno i dominantno. Imao je nešto “lakši” ždrijeb na početku, a prvo ozbiljno iskušenje imao je u 6.kolu u dvoboju sa Bitijem koji mu je pritom nanio jedini poraz na turniru. Za razliku od Lea Pećnika, Ozrena Bitija ždrijeb na početku baš i nije “mazio” – odmah je imao nekoliko teških protivnika (Matanović, Starčević, Krstić, Leon Livaić) te je nakon 4 kola imao samo 2 boda. U preostalih 13 kola prikupio je 12 bodova, a u tih 13 partija je jedini, pomalo neočekivani, poraz doživio u 14.kolu protiv Cvitkovića. Taj ga je poraz, naposljetku, stajao plasmana jednog od prva dva mjesta. 15-godišnji Leon Livaić, jedna od najvećih nada hrvatskog šaha, igrao je samouvjereno kroz cijeli turnir i u čak 15 (od 17) dvoboja izašao je kao pobjednik. Izgubio je, pomalo iznenađujuće, od Krešimira Podravca u 6.kolu, i to s bijelim figurama. Drugi poraz kojeg je doživio bio je onaj gore spomenuti, u 13.kolu, protiv Pećnika. Livaiću je osvajanje turnira izmaklo za dlaku, i to tako što je Pećnik, na već opisani način, spasio pola boda u zadnjem kolu. Neočekivano dobar start imao je Bruno Pavčević te je makon 6.kola jedini je imao stopostotan učinak. U drugom dijelu turnira ipak je podosta “pao”, izgubivši od, još uvijek, iskusnijih i boljih Bitija, Podravca, Krstića… Svojevrsno iznenađenje, ali samo za površne promatrače, predstavljaju plasmani 23-godišnjeg Jana Bjeličića i četiri godine mlađeg Luke Matanovića, koji su osvojili 5., odnosno 6.mjesto. Oba igrača su odmalena bila prvacima svojih šahovskih sredina, brzo su napredovala do titule majstorskih kandidata, a dolaskom u Zagreb pokazuju kako se mogu nositi i sa puno jačom (bolje rečeno renomiranijom) konkurencijom. Iza njih u poretku su se našli domaći igrači. 7. i 8.mjesto podijelili su Pavčević i Danko Brajdić, a kao devetoplasirani završio je Krešimir Starčević. Na 10. i 11. mjestu završili su Filip Cvitković i Krešimir Podravec. Zanimljiv je nastup Filipa Cvitkovića, koji katkad može pobjeđivati u seriji i jače igrače, a isto tako gubiti u seriji od nominalno slabijih. Na dvanaestom mjestu završio je Damir Kovačić, koji je u posljednjih nekoliko kola serijom pobjeda protiv konkurenata ponešto popravio svoj plasman. Na 13. i 14. mjestu završili su Damir Livaić i Antun Pfeifer. Zanimljivost kod Pfeifera je ta što je on jedini remizirao i protiv prvaka (Pećnik) i posljednjeplasiranog (Sabljak). Preostale domaće snage, Zvonko Takač i Marko Sučec su turnir završili na 15. i 16. mjestu, s ne pretjerano dobrim rezultatskim učinkom. Sučec ipak uspio “skinuti” dva “skalpa” (Matanović i Krstić). Na pretposljednjem, 17.mjestu našao se Boris Hržina, sa svega 2 osvojena boda, a posljednji je bio Matija Sabljak koji dosad nije igrao natjecateljski brzopotezni šah.

Konačni poredak: PEĆNIK 15, LIVAIĆ L. 15, BITI 14, KRSTIĆ 13, BJELIČIĆ 10,5, MATANOVIĆ 10, PAVČEVIĆ 9,5, BRAJDIĆ 9,5, STARČEVIĆ 9, CVITKOVIĆ 8,5, PODRAVEC 8,5, KOVAČIĆ 7, LIVAIĆ D. 5,5, PFEIFER 5,5, TAKAČ 5, SUČEC 5, HRŽINA 2, SABLJAK 0,5.

Organizacija turnira bila je na visokoj razini. Sudionici su prigodno počašćeni jelom i pićem, a cijeli je turnir protekao u prijateljskoj atmosferi. Sa željama da i u idućoj godini imamo što više ovakvih turnira, opraštamo se od 2015.


Megacuger3

Megacuger2

Megacuger

Domagoj Augusta