Starčeviću prvenstvo Kluba

Krešimir Starčević osvojio je Prvenstvo ŠK „Končar“ za 2018. godinu. Do novog naslova je došao sakupivši 4 boda iz 5 odigranih bodova te je time ujedno i obranio naslov prvaka koji je osvojio prošle godine. Drugo mjesto pripalo je Filipu Cvitkoviću s 3,5 boda, zahvaljujući prvenstveno dobrom finišu i ponešto lakšem rasporedu. Zanimljivo je i to da niti ove godine prva dva plasirana igrača nisu igrala međusobno, iz razloga što su oba spomenuta sudionika nešto opuštenije ušla u turnir pa su se probijala kroz poredak. Treće mjesto osvojio je autor ovih redaka, Domagoj Augusta, koji je kroz turnir imao i dosta sretnih trenutaka, a tokom većeg dijela turnira bio je među vodećima ili vodeći u poretku. Četvrti je završio Danko Brajdić, s 3 osvojena boda, koliko je imao i trećeplasirani Augusta, ali uz nešto slabije dodatne kriterije. Peto mjesto pripalo je Zvonku Takaču, s 2,5 boda. Veteran Zvonko Takač ne može biti zadovoljan sa svojim završetkom turnira, ali mu je pripala ipak medalja za najboljeg Končarevca u poretku nižem od trećeg mjesta. Dalje u poretku slijede: Tomo Planinić, Boris Orlandini i Stipe Pavičić; svi sa po 2 boda. Treba reći i da je Pavičić ostao jedini neporaženi na turniru, ali je odigrao samo 3 partije jer je zbog bolesti propustio prva dva kola. Matija Sabljak i mladi Leonard Alpeza, obojica bez prevelikog šahovskog iskustva, osvojili su po 1,5 bod, dok je na posljednjem 11. mjestu završila i jedina sudionica turnira, Barbara Ikić s 1 bodom. Mlada 12-godišnja djevojčica Barbara ujedno je dobila i medalju za najmlađu sudionicu. No treba imati na umu da je Matija Sabljak puno poznatiji po svojoj odbojkaškoj karijeri, srednjoškolac Leonard Alpeza perspektivan je mladi fizičar, a Barbara Ikić je odlična učenica šestog razreda u osnovnoj školi, koja još k tome već sada pokazuje zavidnu zrelost i svestranost u raznim područjima. I to je još jedan dokaz kako je šah plemenita igra u kojoj se mogu okušati ljudi različitih dobi i interesa te time drži ugledan status društvene igre koja privlači i spaja široki spektar ljudi.

Prvenstvo se igralo u tri četvrtka tokom ožujka, u večernjim terminima. Igralo se po ubrzanom tempu igre (25 min + 10 s), kroz 5 kola po „švicarcu“. Iako, prema viđenoj kvaliteti partija, ovo prvenstvo možda nije bilo na zavidnoj razini, ono je svakako imalo svoj šarm, a nije nedostajalo niti dobro poznatog karakterističnog šahovskog humora. Svi akteri zaslužili su jedno veliko priznanje i zahvalu na sudjelovanju.